
Pasienter og pårørende (brukere) sitter på kunnskap og informasjon som man som fagpersonell ikke alltid like lett kan lese seg til i pensumboken. Derfor er det fint at brukerne får være med å påvirke de tjenester og funksjoner som berører deres egen helse og det behandlingstilbud de tilbys. Brukermedvirkning er også en viktig del av ethvert forskningsprosjekt. Det bidrar til å gjøre prosjektene og forskningen mer treffsikker og høyner kvaliteten.
Blærekreftforeningen får stadig henvendelser fra ulike aktører som behøver brukermedvirkere, det kan være utformingen av ulike tjenester i helsesektoren, NAV som skal utforme nye nettsider, eller en forsker som ønsker å se nærmere på livskvalitet etter cystektomi. Behovet er stort, ettersom det faktisk er lovbestemt at vi som pasienter og brukere skal være med på alt fra utvikling til presentasjon.
Brukermedvirkning i helsetjenesten handler om at brukere, pasienter og pårørende inngår i et samarbeid med fagpersoner på ulike nivåer. Dette gjøres for å sikre at tjenestetilbudene, så langt som mulig, utformes i samarbeid med de som mottar tjenestene og som vet litt mer om hvordan det er å være bruker.
Blærekreftforeningen har flere medlemmer som jobber aktivt som brukerrepresentanter. Dette gjør vi først og fremst for å kunne være med på å påvirke beslutningsprosesser knyttet til blærekreft, forskning og behandling, men også for å øke vår kunnskap om det som skjer på de ulike fagområdene.
Har du lyst til å bidra, meld din interesse til oss, så kan vi ta et møte og fortelle litt mer om hva det innebærer. Din egen erfaring er viktig, og noen ganger er det bare akkurat den de er på jakt etter. Andre ganger må man snakke for hele den gruppen man representerer, med all den erfaringskompetansen man har med seg også fra andre.
Er du forsker eller student som ønsker å forske på blærekreft, så har vi mange ideer om hva det behøves mer forskning på. Kontakt oss gjerne for et møte.
Vi bidrar gjrene!
Brukermedvirker vs detaker:
Å være brukermedvirker innen forskning er ikke det samme som å være deltaker i en studie. Er man brukermedvirker så er man en som kan påvirke studiens utforming og gjennomføring fra start til slutt. Som deltaker i en studie eller et forskningsforsøk, er man den som det forskes på, den som f.eks. får utprøvende medisin eller som tester et nytt hjelpemiddel.
Her kan du lese mer om brukermedvirkning:
- Brukermedvirkning i forskning – Oslo universitetssykehus HF
- Brukermedvirkning i forskning – Kreftforeningen
- Brukermedvirkning – Helsedirektoratet
- Lov om pasient- og brukerrettigheter (pasient- og brukerrettighetsloven) – Lovdata

Fornøyde brukerpåvirkere
Bli med, du også!